Rodzaje grzejników

on 2012-03-24
Grzejnik to jeden z podstawowych elementów systemu ogrzewania naszych domów. Mimo, iż obecnie często zastępowane są przez systemy ogrzewania podłogowego, to jednak większość z nas posiada takie „tradycyjne” chciałoby się rzec grzejniki. Na rynku dostępna jest cała masa różnego rodzaju grzejników. Jak je wybrać i czym się kierować w wyborze ?

Grzejniki żeliwne członowe

Mimo, iż przypominać mogą nam stare żeliwne kaloryfery to jednak jest to już zupełnie inna technologia. Przede wszystkim zmniejszona została ich pojemność – dzięki temu potrafią one szybciej reagować na zmianę temperatury – szybciej się nagrzewają i ochładzają. Nie montujemy ich tak jak najczęściej spotykanych grzejników stalowych płytowych. Nie podwieszamy przy ścianie lecz stawiamy przy ścianie na nóżkach. Na te grzejniki warto się zdecydować jeżeli potrzebujemy czegoś trwałego – są one odporne na korozje i tak jak ich poprzednicy przetrwać mogą długie lata.

Grzejnik żeliwny członowy


Grzejniki stalowe płytowe

Najczęściej spotykane. Sam posiadam takie w swoim domu. Do wyboru jest całkiem obszerna oferta. Grzejniki montowane są z jednej lub z dwóch płyt. Jedna płyta lepsza jest w przypadku gdy potrzebujemy większej mocy, gdy chcemy by w grzejniku płynęło mniej wody i żeby szybciej reagował. Ten typ grzejników używa się tylko w pomieszczeniach mieszkalnych.

Grzejnik stalowy płytowy


Grzejniki stalowe członowe

Są to grzejniki które składają się z kilku – kilkunastu ogniw. Ogniwa zgrzewane są na stałe, także nie ma możliwości ich dokładania lub odejmowania tak jak to jest w przypadku grzejników członowych aluminiowych. Za dodatkową opłatą mogą zostać ocynkowane – przedłuży to ich „czas życia”.

Grzejnik stalowy członowy


Grzejniki aluminiowe członowe

Jak już wyżej napisałem największym ich plusem jest możliwość dokładania i odejmowania członów. Z racji materiału są one niezwykle lekkie więc nadają się do transportu – ale kto tak naprawdę często przenosi grzejniki ? Należy pamiętać o tym by dolać specjalny preparat do wody jeżeli będziemy korzystać z takich grzejników. Zabezpieczy on je przed korozją.

Grzejnik aluminiowy członowy


Wybór grzejników najczęściej podyktowany jest ceną, dlatego też najczęściej montuje się grzejniki stalowe płytowe. Wykonanie instalacji powinniśmy zlecać specjalnej firmie remontowej czy wykończeniowej gdyż jest to bardzo trudne. W dodatku w samej instalacji tworzy się wysokie ciśnienie – jest to konsekwencja podgrzewania wody. Do naszych grzejników możemy dokupić specjalne zawory które będą regulowały temperaturę automatycznie – reagując na to jaka aktualnie panuje w pokoju. Jest to świetna sprawa gdy w pomieszczeniu mamy kominek czy dużo gotujemy (jak np. w kuchni).

0 komentarze:

Prześlij komentarz