Problemy z kominkami

on 2012-03-21
Kominek to fantastyczna rzecz do salonu. Nie dość, że pełni funkcję dekoracyjną, to jeszcze w dodatku ogrzewa pomieszczenie w którym się znajduje. Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzaju kominków czy też kóz. Niestety po przez wadliwą czy też niechlujną instalacje kominka może się okazać że będzie nam on sprawiał więcej problemów niż pożytku. Oto kilka najczęściej pojawiających się problemów z kominkami.


Kominek w salonie


Dym w pomieszczeniu


Jeżeli komin w naszym domu jest źle wykonany, nie ma odpowiedniego ciągu, bądź po prostu nie jest regularnie czyszczony dym z kominka może zamiast na zewnątrz lądować wewnątrz. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko, zwłaszcza ze względu na niepełne spalanie, a co za tym idzie powstawanie smogu. Nawet jeżeli będziemy mieli na tyle szczęścia, że nic nam ani naszej rodzinie poważnego się nie stanie w pomieszczeniu które było nadymione zrobi się niemały bałagan. Czarny pył to sadza – osiądzie on na meblach, podłodze, nawet na ścianach. Należy bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad eksploatacji kominów.

Problemy z kominkami


Wychładzanie pomieszczenia


Na pozór wydaje się to niemożliwe – przecież kominek ogrzewa pomieszczenia, a nie je ochładza. Kominek ochładza pomieszczenia wtedy kiedy źle zbudowany jest kanał nawiewny. Kanał nawiewny dostarcza do kominka powietrze – tlen który jest niezbędny w procesie spalania. Kanał nawiewny najczęściej prowadzi prosto do kominka, można jednakże spotkać kanały nawiewne które doprowadzone są w okolice kominka (pod, nad lub obok). Ochładzanie pomieszczenia w którym znajduje się kominek ma miejsce wtedy, gdy kanał nawiewny jest za mało wydajny. W takim wypadku jest za mało powietrza niezbędnego do procesu spalania więc zostaje ono pobrane z pomieszczenia. Oczywiście powietrze pobrane z pomieszczenia musi zostać zastąpione – najczęściej przez świeże zimne powietrze.

Kominki - najczęstsze problemy


Ile powietrza mam dostarczyć ?


W głównej mierze zależy to od wielkości kominka. Przepisowo określone jest 10 metrów sześciennych na godzinę na każdy kilowat mocy naszego kominka czy kozy. W przypadku otwartych kominków sprawa ma się troszeczkę inaczej. Już na pierwszy rzut oka wygląda, że nie łatwo jest to policzyć.

Podsumowanie


Jak widać z kominkiem czy kozą może być naprawdę wiele problemu. Źle zrobiona instalacja może w bardzo skrajnych wypadkach przyczynić się do śmierci. Oczywiście takie rzeczy praktycznie się nie zdarzają, a w głównej mierze winny jest źle eksploatowany komin, nie zaś kominek. Jednak warto skusić się na kominek – w człowieku siedzi coś co pozwala mu się wpatrywać godzinami w palące się drewno. Dodatkowo nie ma nic przyjemniejszego niż kawa, książka, wygodny fotel i trzaskające w tle drewno.

0 komentarze:

Prześlij komentarz